Dagens elsertifikater og marked i Sverige

Torsdag 20. oktober 2011
Foto: Helene Lie

Handelen med elsertifikater i Sverige skjer delvis gjennom meglere og dels gjennom bilaterale handler. Det er flere aktører som fungerer som porteføljeforvaltere for mindre produsenter.

Det er foreløpig ikke etablert noen handelplass for elsertifikater for elsertifikater. Flere aktører har imidlertid begynt å vurdere dette.

Sverige har hatt sitt sertifikatsystem siden 2003. Dette er viktig fordi elsertifikater som markedsinstrument er nytt og det er mange aktører som må ha kunnskap for at dette skal fungere godt. Den svenske Energimyndigheten har en svært god nettside med informasjon om det svenske elsertifikatsystemet.

På nettsidene til Energimyndigheten ligger det også en oversikt over alle anlegg som er med i elsertifikatsystemet.

Her finner du ytterligere informasjon om elsertifikater i Sverige:

  • Cesar, Svenska Kraftnät sin nettside som omhandler sertifikatmarkedet - det er viktig å være klar over at selv om handlene på denne nettsiden er angitt med tidspunkt, er det nødvendigvis ikke det samme tidspunktet som de er inngått - men det er tidspunktet for rapportering.
  • Svensk Kraftmäkling som er en stor aktør på meglersiden.

 

Tilbake til informasjonssiden for energibransjen

Energi Norge
Middelthunsgate 27
Postboks 7184 Majorstuen
0307 Oslo

Telefon: 23 08 89 00
Faks: 23 08 89 01
E-post: post@energinorge.no
Nettredaktør
Elisabeth Sæther, kommunikasjonsrådgiver
E-post: es@energinorge.no
Telefon: 23 08 89 11