På denne bakgrunn har EU bedt ENTSO-E, som er organisationen av europeiske TSOer, om å lage en ti-års nettutbyggingsplan, en Ten Year Network Development Plan (TYNDP). TYNDP skal tilføre de nasjonale planene et europeisk perspektiv, liste eksisterende og planlagte prosjekter og vise hvor det trenges mer koordinasjon og investeringer.
Till tross for noen svakheter er TYNDP generelt positivt for norsk kraftindustri. Planen viser at integrasjonen av fornybar energi er den største utfordringen og nevner at norsk vannkraft har et stort potensial for å eksportere fleksibilitet i fremtiden. For å profitere fra disse mulighetene, kreves det styrking av interne nettet (Nord – Sør forbindelsen) og investering i kabler mot Europa og Storbritannia.
Allikevel lister planen bare Norlink prosjektet, som baserer seg på Statnetts data, og ikke NorGer prosjektet. I sitt høringssvar til ENTSO-E har Energi Norge etterspurt en inkludering av NorGer prosjektet og andre kommersielle kabler i denne TYNDP. Etter vårt syn kan kommersielle kabler komme til å bli et viktige bidrag, spesielt når man ta hensyn til størrelsen på investeringene som trengs.
