Oversikt over problemer med ulike kabeltyper og kabelutstyr
Denne repporten kom i stand etter ønske fra Arbeidsgruppe AG1.3 "Tilstandskontroll av kabel", som ønsket en systematisert oversikt over kabeltyper og tilhørende utstyr, og hvilke problemer som var observert for de ulike komponenter over år; hvilke kabler skal en ha under oppsikt framover.
Det gis først bakgrunnsmateriale for utviklingen av kabelteknologien i Norge for 12 og 24 kV kabler. Både masse- og PEX-kabler beskrives kort; ulike typer kabelutstyr for PEX-kabler blir også beskrevet.
Man har så gått inn på aldringsmekanismer og typiske feiltyper og feilmekanismer som opptrer for de ulike komponenter og hvilke driftserfaringer som finnes. Det er videre gitt eksempler på ulike diagnosemetoder som kan brukes for de ulike komponentene.
Til slutt er det tatt med et kapittel om høyspentkabler og utstyr.
Generell informasjon
- 21.10.2009 Levering
- 21.10.2009 Betalingsmåter
- 21.10.2009 Kjøpsbetingelser