Grønn Bil på tredjeplass i ZERO rally
Relaterte artikler
Grønn Bil tok en overraskende 3. plass i ZERO rally, kun slått av to Tesla sportsbiler med erfarne sjåfører. Her er en rapport fra rallyet.
- Dette var totalt uventet, men veldig gøy, sier prosjektleder Ole Henrik Hannisdahl i Grønn Bil, for anledningen rallysjåfør i Energi Norges Toyota Prius plug-in hybrid. Informasjonssjef Espen Olsen i Toyota Norge fungerte som kartleser. Hverken Ole Henrik eller Espen hadde noe rallyerfaring før start, og siden vi i tillegg kjørte en relatvit svær familiebil på 1.5 tonn var forventningene til plassering veldig lave.
Forventningene ble ikke akkurat høyere på startstreken, da vi oppdaget at mange av konkurrentene var elektriske sportsbiler av typen Tesla Roadster, som gjør 0-100 på 3.7 sekunder. Da Henning Solberg, profesjonell rallysjåfør, i tillegg ble observert i en av bilene, fant vi ut at vi vel burde være fornøyde dersom vi klarte å slå Oslo Kommune som kjørte tilsvarende bil som oss.
Første øvelse var autoslalom, som går ut på å få bilen så raskt som mulig gjennom en slalomløype med veikjegler uten å komme borti noen av dem. Her overrasket den relativt svære Toyotaen stort, og vi kom på tredjeplass! Dette ga oss blod på tann, og konkurranseinstinktet begynte å murre. Hadde vi kanskje allikevel sjanse til å vise at en svær familiebil kjørt av uerfarne folk kunne hevde seg også blant proffer i sportsbiler? Video av autoslalomen ble forsøkt filmet av Espen fra passasjersetet. Mye av videoen er ganske utydelig, siden Espen etter hvert fikk nok med å holde seg fast.
Dag to kjørte vi avgårde i retning Risør. Vi oppdaget gradvis at det er mange ting å tenke på i et rally, og at det ikke er noen enkel jobb å være kartleser. Læringskurven var bratt, og med mange C-momenter. Vi oppdaget blant annet at det er noe som heter "rallytid", som nærmest er en egen tidssone, og som kostet oss mange dyrebare poeng før vi fikk stilt klokkene våre. Allikevel hadde vi det nok ganske lett i forhold til mange av de andre deltagerene, som gradvis oppdaget at bånn gass og lang rekkevidde ikke går hånd i hånd når man kjører elbil. Vi var innom flere hyggelige steder på veien, og fikk mye oppmerksomhet fra lokalpresse og nysgjerrige skuelysne. Vi hadde også en runde på en go-cartbane med bilene våre, noe som gikk uhyggelig lydløst og raskt for seg.
Vi fikk også testet Priusen vår i en bakkeløp opp korketrekkeren ved Langangen på vei sørover. Til vår store overraskelse sparket bilen vår fra seg også her, i konkurranse med en rekke andre biler som på papiret er mye sprekere!
Dagen ble avsluttet i Risør med mottagelse av ordføreren og en hyggelig middag. Vi hadde falt litt på plasseringen, og lå nå på 4. plass - i hovedsak på grunn av Go-cartbanen hvor vår relativt tunge Prius trivdes ganske dårlig i hårnålssving etter hårnålssving.
Dag 3 gikk ferden fra Risør til Lyngdal, på sideveier i kupert terreng. Nok en gang hadde de mindre elbilene nok med å komme frem, men den som imponerte mest var rallyfører Mats Lysen i Eidsivas Fiat 500. Dette er en ganske tung bil med rundt 14 mils batterirekkevidde, men Mats klarte på magisk vis å kjøre bilen det aller meste av veien - lengre enn mange andre biler med større batterirekkevidde. Dagen besto blant annet av en Regularity - etappe, hvor poenget er å holde et tidsskjema så nøyaktig som mulig over en lengre distanse. Dette er en kartleser - øvelse, og Espen imponerte stort med stoppeklokke og lynkjapp hoderegning. Dagen ble avsluttet med Grønn Bils favorittøvelse, autoslalom, og nok en gang imponerte bilen stort - selv om vi måtte rygge i det veldig trange snu - området halvveis i løypen.
Dag 4 startet grytidlig, med avreise halv fem. Vi startet som nummer 3, kun hundredeler foran nummer 4 på listen. Konkurranseinstinkteet var nå i høygir, og vi øynet muligheten for en usannsynlig pallplassering ved målgang i Stavanger. Ferden gikk gjennom vakkert landskap over fjellet og ned noen utrolig bratte bakker til Lysebotn, hvor vi kjørte på en ferge som tok oss ut hele Lysefjorden i retning Stavanger.

På fergen vakte vi også en god del oppsikt da vi omgjorde hele bildekket til en kabelsalat for å sikre at alle bilene hadde nok strøm til innspurten mot Stavanger.
Ved målgang på torget i Stavanger viste det seg at vi hadde økt forspranget vårt, og at tredjeplassen var et faktum! I tillegg vant vi vår egen klasse for ladbare hybridbiler, riktignok kun foran Oslo Kommune som var eneste deltager i tillegg til oss. Vinneren ble rallyfører Mads Østberg og Veronica Engan i en Tesla. På andreplass kom fjorårsvinnerne, ekteparet Birkenfeldt, i nok en Tesla.
Vi er veldig fornøyde med plasseringen, og gleder oss allerede til neste år! Plasseringen smakte enda bedre da vi sjekket forbruket på bilen ved målgang. I løpet av 770 snirklete kilometer fra Oslo til Stavanger, over fjell og bratte bakker i rallymodus, hadde bilen et snittforbruk av bensin på usle 0,39l/mil! Dermed klarte vi å vise at bilen ikke bare fungerer i krevende forhold, men at den også holder det den lover på miljøsiden. Vi gleder oss til Toyota lanserer denne bilen for salg om et par år, både på vegne av miljøet og på vegne av de som liker å kjøre bil. Bilen imponerte stort, og knuste alle forventninger. Vi vil gjerne rette en stor takk til ZERO og teamet fra KNA som sto bak rallyet - de hadde ingen lett jobb med en rekke uerfarne sjåfører og en haug med strømkabler.

Grønn Bil - teamet stolt poserende foran bilen.
Kontaktperson
Følg oss på Twitter
- 08.02.2012EnergiNorge: Fersk juridisk utredning om fellesføringsavtale mellom energibransjen og @TelenorN_presse -Håper det bidrar til enighet http://t.co/ggqQQ8IM
- 07.02.2012EnergiNorge: Inviterer til presentasjon av klimabarometeret til @TNSGallupNorway 15.feb. kl 12-14. Hvor står klimasaken i Norge dag? http://t.co/ZA5h9kBE
Topp 10 nøkkelord
- 126 artikler
- 103 artikler
- 64 artikler
- 59 artikler
- 58 artikler
- 57 artikler
- 51 artikler
- 51 artikler
- 44 artikler
- 43 artikler
Arkiv
- 5 artikler
- 35 artikler
- 25 artikler
- 18 artikler
- 15 artikler
- 36 artikler
- 19 artikler
- 12 artikler
- 28 artikler
- 30 artikler
- 1 artikler
- 32 artikler
- 34 artikler