Produksjonsteknisk konferanse 2019

4. - 6. mars, Clarion Hotel® The Hub, Oslo

Innhold

Program

Program mandag 4. mars

07:15
Ekskursjon til E-CO Energis store elvekraftverk Vamma som snart åpnes - buss fra hotellet kl 07:15 og 07:45 (for påmeldte)
Ved Vammafossen i Indre Østfold ligger Norges største elvekraftverk hvor 11 turbiner sørger for en samlet middelårsproduksjon på 1350 GWh. Høsten 2015 startet det enorme utbyggingsprosjektet av et nytt aggregat på Vamma. Vamma 12, med sin slukeevne på 500 m3/s og installert effekt på 128 MW, er dette det største Kaplan aggregatet som er bygget i Norge de siste 30 årene. Bli med på en tur til historiske Vammafossen hvor du vil få se et anlegg som har utviklet seg i over 100 år og hvor det er snart er klart for å sette det nyeste aggregatet, Vamma 12, på drift.
11:30 - 12:30
Lunsj og registrering
12:30 - 13:30
1A1 Åpning og perspektiver på fornybarnæringen
Ordstyrer Eivind Heløe, Energi Norge
  • 12:30
    Velkommen til PTK2019
    • Eivind Heløe

      Direktør fornybar energi
      Energi Norge

  • 12:35
    Velkommen til Europas miljø- og vannkrafthovedstad 2019
    • Raymond Johansen

      Eier av E-CO Energi
      Byrådsleder i Oslo

  • 12:50
    Mennesker og maskiner for en fullelektrisk fremtid
    • Alf Inge Berget

      Konserndirektør produksjon og administrerende direktør
      E-CO Energi

  • 13:10
    Det fornybare og fullelektriske Norge:

    Muligheter til innovasjon, verdiskaping og nye arbeidsplasser

    • Eimund Nygaard

      Konsernsjef  Lyse / Styreleder Energi Norge

13:30 - 14:00
1A2 Hvilken kompetanse trenger kraftselskapene i fremtiden?
Ordstyrer Eivind Heløe, Energi Norge
  • 13:30
    Hvilken kompetanse trenger kraftselskapene i fremtiden?

    Forskerne forteller fra analyser av kompetansebehovet.
    Eidsiva vannkraft kommenterer: Slik vurderer vi kompetansebehovet.

    • Kristoffer Rørstad

      Seniorrådgiver
      NIFU

    • Stig Morten Løken

      Leder Vannkraft
      Eidsiva Vannkraft AS

14:00 - 14:30
Pause med besøk hos utstillerne
14:30 - 15:30
1A3 Datastrategi og digitalisering av teknisk kompetanse
Ordstyrer Eivind Heløe, Energi Norge
  • 14:30
    Datastrategi og digitale rettigheter:

    Fra menneske til algoritme

    • Atle Lundekvam

      Sivilingeniør Maskin
      E-CO Energi

  • 15:00
    Digitalisering av teknisk kompetanse og erfaring

    - elektronisk tilstandsovervåking i Eidsiva Vannkraft

    • Joakim Gundersen

      Leder avdeling for systemdrift og digitalisering
      Eidsiva Vannkraft AS

15:30 - 16:00
Pause med besøk hos utstillerne
16:00 - 17:00
1A4 Væravhengig kraftproduksjon og verdiskaping
Ordstyrer Eivind Heløe, Energi Norge
  • 16:00
    Aktuelt tema
    • NN
  • 16:30
    Verdiskapning fra forskning på vannkraft
    • Gaute Egeland Sanda

      Leder seksjon for utvikling og teknologi
      Hydro Energi AS

    • Hege Brende

      Direktør
      FME HydroCen

17:00
Slutt faglig program dag 1
17:30
Ung i bransjen
Under 35 år? Da inviterer vi deg med på et eget opplegg med muligheter for å knytte kontakter og rett og slett ha det moro.
19:30
Sponsor happening med middag

Program tirsdag 5.mars

08:30 - 10:00
Parallellsesjoner
  • 2A1 Bygg
    Ordstyrer: Guttorm Mathismoen, E-CO Energi
    • 08:30
      Rehabilitering av dam Hanefoss

      Nytt labyrintoverløp og forsterking av eksisterende platedam

       

       

      • Magne Skog

        Prosjektleder
        Agder Energi AS

    • 09:00
      Nytt revisjonsstengsel og gamal dynamitt - eit dykkaroppdrag?!

       






      • Siri Ramsnes

        Prosjektleder, BKK Produksjon AS

    • 09:30
      Ras ved Arabygdi



      • NN

        Statkraft

  • 2B1 Mekanisk
    Ordstyrer: Eirik Bøkko, E-CO Energi
    • 08:30
      Hjelp, vi skal kjøpe ny hovedstengeventil!

      Læringspunkter etter mange ventilleveranser.

      • Hans Olav Nyland

        Gruppeleder Kraftverk I
        Norconsult AS

      • Svein Åge Tjemsland

        Prosjektleder
        Hydro Energi AS

    • 09:00
      Akutte vibrasjonsproblem i Aurland 3 pumpekraftverk

       – verdifull intern kompetanse i god samhandling med eksterne løste problemet.

      • Olav Grøttebø

        Prosjektingeniør elektro
        E-CO Energi

      • Sverre Knutsen

        Sivilingeniør maskin
        E-CO Energi

    • 09:30
      Havari lagerkjøler ved Fjone kraftverk
      • Tryggve Frøland

        Sjefsingeniør
        Skagerak Kraft AS

  • 2C1 Vindkraft
    Ordstyrer: Magne Fauli, Energi Norge
    • 08:30
      Hvorfor har vindkraftutbygging skutt fart de siste to årene?





      • Rune Flatby
        NN

        Direktør for konsesjonsavdelingen
        NVE

    • 09:00
      Datadrevet prediktiv vedlikehold, eksempler fra vindturbiner
      • Rasmus Mølgaard Hviid

        Sr. Product Champion
        Kongsberg Digital Renewables

    • 09:30
      Hvorfor vi gikk inn som driftsoperatør på Roan?

      Og er det noen synergier mellom vann og vind?

      • NN

        Trønderenergi Kraft AS

10:00 - 10:30
Pause med besøk hos utstillerne
10:30 - 11:30
Parallellsesjoner
  • 2A2 Vannstandsregulering og minstevannsføring
    Ordstyrer: Nils Inge Lundheim, VTA Glomma, E-CO Energi
    • 10:30
      Slipp- og dokumentasjon av minstevannføring

      - NVEs veileder i ny drakt

      • Sigrun Birkeland Rawcliffe

        Senioringeniør
        NVE

    • 11:00
      Ny Prediktiv vannstandsregultaor for Stuvane kraftverk og minstevannføring til Lærdalselva
      • Fredrik Hestetun

        Planlegger EL/AUT
        Østfold Energi AS

  • 2B2 Elektro
    Ordstyrer: Åsmund Vindegg, Prosjektingeniør, E-CO Energi
    • 10:30
      Tilstandskontroll av viklingsisolasjon i generatorer
      • Espen Eberg

        Forsker
        SINTEF Energi AS

      • Lars Lone

        Principal Engineer
        Hydro Energi AS

    • 11:00
      Miljøvennlig effektbryter

      Sira-Kvina kraftselskap velger generatorbryteranlegg med vakumeffektbryter for store strømmer

      • Bjarne Tufte

        Teknisk sjef
        Sira-Kvina kraftselskap DA

      • Ivan Lyng

        Salgssjef
        Siemens AS

  • 2C2 Bransjens felles innsats for økt digitalisering
    Ordstyrer: Katarina Kloster, Produksjonsplanlegger, E-CO Energi
    • 10:30
      MonitorX
      • Thomas Welte

        Forsker
        SINTEF Energi

      • NN

        Trønderenergi

    • 11:00
      Moderne objektreferansesystem: Neste generasjon EBL-kodeplan
      • Martin Nilsen

        Rådgiver
        Energi Norge

      • Erik Wiborg

        Turbine Specialist / Project manager
        Statkraft AS

11:30 - 12:30
Lunsj
12:30 - 14:00
Parallellsesjoner
  • 2A3 Ny teknologi til vannveien
    Ordstyrer Halvor K. Halvorsen, Direktør for vassdrag og utvikling, E-CO Energi
    • 12:30
      Bråstopp i kraftverk
      • Øyvind Våland

        Sivilingeniør Maskin
        Norconsult AS

    • 13:00
      Digital tvilling i Tonstad

      - vannveisvern og overordnet regulator

      • Kaspar Vareide

        Prosjektutvikler
        Sira-Kvina Kraftselskap DA

      • Bjørnar Svingen

        Produktansvarlig vannveisvern og overordnet regulator
        Hymatek

    • 13:30
      ROV inspeksjon

      Hvorfor det er unødvendig å tappe ned en vannvei for tilsyn i 2019?

      • Erik Digerud

        Sivilingeniør Maskin
        Norconsult AS

      • Theo Lindholm

        Sivilingeniør Maskin
        Norconsult AS

      • Bjørn Bergheim

        VTA
        Statkraft AS

  • 2B3 Kraftverk
    Ordstyrer: Johan Hovland, Kraftverksdirektør E-CO Energi
    • 12:30
      Frøland kraftverk - over 100 år og like god?

      Større oppgradering - kjente vi anlegget godt nok før vi startet jobben?

      • Petter Rikstad

        Petter Rikstad, Spesialrådgiver
        BKK Produksjon AS

    • 13:00
      Solbergfoss kraftverk - Råsprek 90 åring
      • Geir Gulbrandsen

        Rainpower AS

      • Rolf Engen

        Vedlikeholdsleder
        E-CO Energi

    • 13:30
      Test: Reell overgang til separatnett med lastpå- og avslag
      • Olve Mogstad

        Fagspesiallist
        Statnett SF

  • 2C3 Databehandling og nye analyser
    Ordstyrer: Martin Hviid Nielsen, Energi Norge
    • 12:30
      Datakvalitet, grunnlaget for verdifull informasjon
      • Sveinung Johnson

        Fagsjef informasjonssikkerhet
        E-CO Energi

      • Atle Lundekvam

        Sivilingeniør Maskin
        E-CO Energi

    • 13:00
      Enorme datamengder fra Tussa kraftverk gir unik innsikt
      • Anders Willersud

        Utviklingsingeniør/Prosjektleder - Condition Monitoring
        Hymatek Controls AS

      • Terje Myklebust

        Kraftverksjef
        Tussa Energi

    • 13:30
      Tilstandsanalyse av kraftverk ved bruk av superhørsel
      • Jørgen Grythe

        Business Development Manager
        Squarehead Technology

14:00 - 14:30
Pause med besøk hos utstillere
14:30 - 15:30
Parallellsesjoner
  • 2A4 Mer kunnskap om vassdraget
    Ordstyrer: Oddmund Brevik, VTA Hallingdal, E-CO Energi
    • 14:30
      GreenLiDAR - kartlegging av vassdrag
      • Bjørn Otto Dønnum

        Fagsjef Miljø
        E-CO Energi  

      • Knut Alfredesen

        NTNU

      • Ana J. Gomez

        NTNU

    • 15:00
      Luftovermetning– med utgangspunkt i hendelser i egne kraftverk
      • Gudmund Trætteberg

        Seniorrådgiver
        BKK Produksjon AS

  • 2B4 Fremtidens produksjonsmetoder; dreiebenk, sveiserobot eller 3D-printer?
    Ordstyrer: Einar Kobro, Energi Norge
    • 14:30
      Fremtidens produksjonsmetoder; dreiebenk, sveiserobot eller 3D-printer?

      Tronrud Engineering presenterer status og tanker for fremtiden

      • Borgar Ljøen Tronrud

        Application engineer DMLS,
        Tronrud Engineering

    • 15:00
      Fremtidens produksjonsmetoder; dreiebenk, sveiserobot eller 3D-printer?
      • Thor Arne Hvam Bruun

        Overingeniør
        Andritz Hydro

      • Arild Hartmann

        Sjefsingeniør
        Rainpower

  • 2C4 Fremtidens smarte systemer, i dag
    Ordstyrer: Martin Hviid Nielsen, Energi Norge
    • 14:30
      Hvordan gjøre kraftverket ditt til et smart anlegg.

      Automatisert optimering i praksis - et pilotprosjekt.

      • Øyvind Brattland

        Daglig leder
        Haneseth Energi

      • Liana Haugan

        Daglig leder
        Hydrogrid

    • 15:00
      Praktisk anvendelse av Digitale Tvillinger og prediktiv analyse
      • Frode Halvorsen

        Vice President Technology
        EDRMedso AS

15:30 - 16:00
Pause med besøk hos utstillere
16:00 - 17:00
Parallellsesjoner
  • 2A5 Nye anleggsteknikker
    Ordstyrer: Knut Helge Kjærvik, Kraftverkssjef Aurland, E-CO Energi
    • 16:00
      Damrehabilitering - En fryd for øyet?

      - Steinbrudd som positiv landskapsopplevelse

      • Lars Oust

        Prosjektleder
        E-CO Energi

    • 16:30
      Utvikling og erfaringer med retningsstyrt boring i vannkraftprosjekter
      • Mattias Kullberg

        Rådgiver vannkraft
        Multiconsult ASA

  • 2B5 Fremtidens kraftsystem
    Ordstyrer: Guro Bøe Wensaas, Næringspolitisk rådgiver, Energi Norge
    • 16:00
      100 % fornybar kraftproduksjon på Færøyene med vann, vind og sol
      • Franziska Ludescher-Huber

        Seniorrådgiver Energi og Miljø
        Norconsult AS

    • 16:30
      Hybridanlegg sol og vann: Er vannkraftens fremtid solenergi?
      • Bente Taraldsten Brunes

        Prosjektleder
        Multiconsult ASA

  • 2C5 Oppspill og paneldebatt: Monitorering og tilstandsovervåkning: Hvor er vi om ti år? Og hva vil kreves av selskapene for å komme dit?
    Ordstyrer: Knut Øygard, Avdelingsleder Teknisk Stab E-CO Energi. Debattleder: Atle Lundekvam, Sivilingeniør Maskin, E-CO Energi
    • 16:00
      MonitorX - Veien videre for selskapene. Oppspill til paneldebatt
    • 16:30
      Paneldebatt: Monitorering og tilstandsovervåkning

      Hvor er vi om ti år?
      Og hva vil kreves av selskapene for å komme dit?
      Kraftselskaper møter leverandører.

      • Debattleder: Atle Lundekvam

        Sivilingeniør Maskin
        E-CO Energi

17:00
Slutt faglig program dag 2
18:30 - 23:00
Aperitiff og konferansemiddag
  • 18:30 - 19:00
    Aperitiff
  • 19:00 - 23:00
    Konferansemiddag

Program onsdag 6. mars

08:30 - 10:00
3A1 Vær og produksjon, er unormalt den nye normalen?
Ordstyrer: Christina Sørgård, Kommunikasjonsdirektør, Energi Norge
  • 08:30
    Hvilke vannkraftverk har vært mest fleksible de siste ni årene?
    • Valentin Koestler

      Overingeniør
      NVE

  • 09:00
    Er kraftsystemet i Norge godt rustet for å håndtere ekstreme variasjoner i tilsiget?
    • Raghav Gogia

      Overingeniør
      NVE

  • 09:30
    Fleip, ren synsing eller fakta om vannkraft?

    - Henger kabler, høye priser og økt effektkjøring sammen?
    - Slipper vannkraftmagasin ut klimagasser?

    • Atle Harby

      Seniorforsker
      Sintef Energi AS

10:00 - 10:30
Pause med besøk hos utstillere
10:30 - 11:30
3A2 Erfaringer fra store vannkraftprosjekter
Ordstyrer Christina Sørgård, Kommunikasjonsdirektør, Energi Norge
  • 10:30
    Flomkraftverket i Odda som ikke ble noe av
    • NN

      SKL AS

  • 10:50
    Systemtjenester og utfordringer - teknologi som virker i nye Lysebotn kraftverk
    • Jonny Pedersen

      Prosjekteringleder
      Lyse Produksjon AS

    • Geir Olav Røstad

      Voith Hydro

  • 11:10
    Vamma 12: Erfaringer fra byggingen av Norges største Kaplan aggregat på over 30 år
    • Fridjar Molle

      Prosjektleder Vamma 12
      E-CO Energi

11:30 - 11:45
Pause med besøk hos utstillere
11:45 - 12:15
Miljø og klimakonsekvenser av vannkraft
(Ordstyrer: Christina Sørgård, Energi Norge
  • 11:45
    Vilkårsrevisjon: Kan dialog med vertskommunene sikre verdiene ved vannkraften?
    • Halvor Kr. Halvorsen

      Direktør Vassdrag og utbygging
      E-CO Energi

12:15 - 13:00
Avslutningsforedrag
  • 12:15
    Universet på 42 minutter – en energisk avslutning på PTK 2019
    • Andreas Wahl

      Fysiker

13:00
Lunsj og vel hjem