Produksjonsteknisk konferanse 2021

4.-6. mai, digitalt arrangement

Innhold

Program

  • 4. mai 2021til 6. mai 2021
  • Digitalt

Program tirsdag 4. mai

09:45
Digital befaring / Innblikk i Hydros produksjon og drift
10:00 - 11:40
Sesjon 1A1: FRAMTIDSKRAFT!
Sesjonsleder: Eivind Heløe, Energi Norge
  • Velkommen til PTK2021
    • Knut Kroepelien

      Adm.dir.
      Energi Norge

  • Perspektiver for utviklingen av norsk kraftproduksjon
    • Espen Barth Eide

      Første nestleder Energi- og miljøkomiteen, Stortingsrepresentant, Ap

  • Industrielle muligheter i fremtidens energisystem
    • Arvid Moss

      Konserndirektør
      Hydro Energi AS

  • Samtale med Arvid Moss og Espen Barth Eide om kraftnæringens fremtid

     

  • Taksonomi - er ikke norsk vannkraft bærekraftig?
    • Elise Johansen

      Specialist Counsel
      Wikborg Rein

  • Vilkårsrevisjoner med tapt produksjon og fleksibilitet
    • Toril H. Christensen

      Seksjonssjef
      BKK Produksjon AS



  • Hvorfor besluttet Aker Horizons å kjøpe Rainpower og Hymatek?
    • Karl-Petter Løken

      Investeringsdirektør
      Aker Horizons

  • Endringer i de globale energitrendene
    • Mari Grooss Viddal

      Statkraft AS

11:45 - 13:00
Lunsj med besøk hos utstillere
13:00 - 14:00
Sesjon 1A2: Nye metoder og verktøy
Sesjonsleder: Eivind Heløe, Energi Norge
  • Nye digitale tjenester fra NVE konsesjon- og kraftverksregister
    • Nikolai Yde Aksnes

      Overingeniør
      NVE

  • Hvordan prioritere i langtidsplan for anleggsforvaltning
    • Tarald Espeland

      Verdi- og anleggsforvalter
      BKK Produksjon AS

  • Neste generasjons kraftmarkedsmodeller - er dagens kraftmarkedsmodeller gode nok til å møte fremtiden?
    • Roy Arne Syversrud

      Vice President Market Analysis
      Statkraft Energi AS

14:00 - 14:20
Pause med besøk hos utstillere
14:20 - 15:40
Sesjon 1A3: Fokus på vannkraft
Sesjonsleder: Eivind Heløe, Energi Norge
  • Oppgradering og utvidelse av vannkraftanlegg - har bransjen sovet i timen?
    • Sigve Næss

      Seksjonssjef
      BKK Produksjon AS

  • Damsikkerhet i et helhetlig perspektiv - resultater fra bransjefinansiert FoU-prosjekt
    • Anne Marit Håstein Ruud

      Rådgiver Vannkraft
      Energi Norge

  • Tiltak for bedre forhold for fisk i regulerte vassdrag - resultater fra EU-prosjektet FIThydro
    • Bendik Hansen

      Forsker
      SINTEF Energi

  • Bygging av 270 meter spaltetrapp på Rygene i Nidelva
    • Knut Atle Aalefjær

      Senioringeniør bygg og vassdragsteknikk
      Agder Energi Vannkraft

15:40 - 15:50
Avslutning dag 1
19:00
Digitalt Ung i bransjen
Under 35 år? Da inviterer vi deg med på et eget opplegg med muligheter for å knytte kontakter og rett og slett ha det moro.

Program onsdag 5.mai

07:45 - 08:30
Happening/konkurranse-morgen hos utstillerne!
08:30 - 09:50
Parallellsesjoner
  • Sesjon 2A1: Dam og vannvei
    Sesjonsleder: Janne Gunn Helle, Hydro
    • Dokumentasjon av flomløpskapasitet ved hjelp av 3D-verktøy
      • Kari Bråtveit

        Hydro Energi Telemark

      • Hilde Marie Kjellesvig

        Sweco Norge AS

    • Sandfang i vasskrafttunnelar og vidare forskning på dei
      • Ola Haugen Havrevoll

        NTNU

    • Ny vannkraftproduksjon fra dammer og magasin uten vannkraft
      • Nora Rydland Fjøsne

        NTNU

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2B1: Maskin og elektro
    Sesjonsleder: Einar Jones-Kobro, Energi Norge
    • Oppgradering av høyspent og kontrollanlegg i Svelgfoss kraftverk
      • Morten Bremnes Nielsen

        Hydro Energi

    • Finså Kraftstasjon - vellykket modernisering og effektøkning fra 22 til 25 MW av vertikalt Francis-aggregat fra 1961
      • Magnus Glomnes

        Sweco Norge AS

      • Torstein Røysland

        Agder Energi Vannkraft

    • Hensfoss kraftverk ā€“ målinger for feilsøking på turbin
      • Ingeborg Lassen Bue

        Norconsult AS

      • Kristine Gjøsæter

        Glitre Energi Produksjon AS

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2C1: Batterier som fleksibilitetsløsning
    Sesjonsleder: Finn Ytterli, Hydro
    • Batteristabilisering av vindkraftverk
      • Gunnar Tinjar

        Notus Energy Norway

    • Batterisystemer kombinert med Turbinregulatorer
      • Ville Vieri

        VEO AS

    • Effekttariff, landstrøm og energilagring i norske havner - "Hvem skal ut?"
      • Tobias Grande Hansen

        Sweco Norge AS

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2D1: Ny forvaltning av kraftsystemkomponenter
    Sesjonsleder: Morten Bremnes Nielsen, Hydro
    • Sirkulær økonomi for transformatorer - for en bærekraftig framtid
      • Marianne Bergflødt

        Hitachi ABB Power Grids Norway AS

    • Digital integrasjon med leverandørindustrien - en nøkkel til å lykkes med prediktivt vedlikehold
      • Svein Edvin Håvåg

        ABB AS

    • Linjeovervåking fra verdensrommet
      • Torleif Markussen Lunde

        Universitetet i Bergen

      • Reza Arghandeh

        Stormgeo AS

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
09:50 - 10:10
Pause med besøk hos utstillerne
10:10 - 11:30
Parallellsesjoner
  • Sesjon 2A2: Bygg
    Sesjonsleder: Anne Marit Håstein Ruud, Energi Norge
    • Bærekraftige valg i prosjektering og bygging
      • Martin Eek Burud

        Glitre Energi Produksjon AS

    • Vannveiskonstruksjoner - er kraftoverføring ivaretatt?
      • David Moss

        Norconsult AS

      • Erik Digerud

        Norconsult AS

    • Effektiv design og beslutningsstøtte for optimalisering av Volobe 120 MW HPP på Madagaskar
      • Atle Sørensen

        Sweco Norge AS

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2B2: Undersøkelsen av vannveien
    Sesjonsleder: Einar Jones-Kobro, Energi Norge
    • Uventet oppsving og overløp ved nedregulering
      • Solveig Therese Eiane

        Norconsult AS

      • John Arild Jakobsen

        Hydro Energi AS

    • Stor vannføring i bekkeinntak medfører at tverrslagsport blir underdimensjonert
      • Roar Vennatrø

        Sweco Norge AS

      • Åne Sæter

        Trønder Energi Kraft AS

    • HMS-utfordringer ved rehabilitering i vannvei Suldal 1
      • Eirik Kufås

        Hydro Energi

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2C2: Sol og hydrogen
    Sesjonsleder: Pål Tore Svendsen, Hydro
    • Storskala solkraft og hydrogenhub'er
      • Frank Sagvik

        Akershus Energi Infrastruktur AS

    • Verdens første anlegg for flytende hydrogen til maritimt bruk
      • Ingrid von Streng Velken

        BKK

    • Hvorfor er solenergi relevant for kraftbransjen
      • Trine Kopstad Berentsen

        Solenergiklyngen

      • Terje Melaa

        Scatec Solar

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2D2: Produksjonsplanlegging
    Sesjonsleder: Lisa Haukaas, Hydro
    • ProdRisk-SHOP simulator - nytt verktøy til beregning av produksjonsinntekter i forbindelse med investeringsalternativer
      • Hans Olaf Hågenvik

        SINTEF Energiforskning

    • Virkelighetens Science Fiction ā€“ I hvilken grad kan maskinlæringsmodeller erstatte fundamentale modeller for produksjonsplanlegging?
      • Arnfinn Brede

        Glitre Energi Produksjon

      • Audun Tysnes

        Volue

      • Haakon Karlsen

        Glitre Energi

    • Automatisk datadrevet optimering av komplekse systemer - i praksis
      • Liana Haugan

        HYDROGRID GmbH

      • Andreas Brunner

        HYDROGRID GmbH

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
11:30
Digital befaring
11:45 - 12:30
Lunsj
12:30 - 13:50
Parallellsesjoner
  • Sesjon 2A3: Miljørestriksjoner
    Sesjonsleder: Stein Øvstebø, Hydro
    • Reviderte vilkår ā€“ hva kommer når vilkårsrevisjonen er ferdig?
      • Gaute Skjelsvik

        Hafslund-ECO

    • Miljørestriksjoner i driftsplanlegging av vannkraftsystemer
      • Linn Emelie Schäffer

        NTNU

      • Hans Olaf Hågenvik

        SINTEF Energi AS

    • Fornybar energi og reinsdyr - nye metoder for å simulere effekten av inngrep, forstyrrelser og kompenserende tiltak
      • Manuela Panzacchi

        NINA, Norsk Institutt for Naturforskning

      • Per Øyvind Grimsby

        Sira-Kvina Kraftselskap

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2B3: Vannveisberegninger
    Sesjonsleder: Anne Marit Håstein Ruud, Energi Norge
    • Uventede svar fra CFD-analyser før ombygging av svingetårn på Hensfoss kraftverk
      • Kristine Gjøsæter

        Glitre Energi Produksjon AS

    • Dynamikk i Aura vannvei - konsekvenser av framtidig kjøremønster
      • Bjarne Børresen

        Multiconsult Norge AS

      • Petter Lie

        Statkraft Energi AS

      • Jørgen Ramdal

        Statkraft

    • Pulserende strømning gir et ekstra løft til løsmassetransport i vannveien
      • Morten Kjeldsen

        Flow Design Bureau AS

      • Kaspar Vereide

        Sira-Kvina Kraftselskap

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2C3: Havvind
    Sesjonsleder: Solgun Furnes, Energi Norge
    • Fornybarproduksjons til havs - muligheter og rammebetingelser for havvind i støpeskjeen
      • Tord Lien

        NHO

    • Juridiske perspektiver på havvindutviklingen i Nordsjøen
      • Jens Naas-Bibow

        Enkommafem

      • Frode Støle

        Enkommafem

    • Hafslund-ECO og Fred.Olsen satser sammen og søker havvindkonsesjon i Nordsjøen
      • Arne Lie Rasmussen

        Hafslund-ECO

      • Lars Bender

        Fred. Olsen Renewables

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2D3: Utnyttelse av digitale data
    Sesjonsleder: Martin Hviid Nielsen, Energi Norge
    • Det ultimate implementeringsverktøy for FoU
      • Erik Wiborg

        Statkraft Energi AS

    • Powertalk - bedre datatilgang med en kombinert informasjonsmodell
      • Anders Veberg

        Prediktor AS

    • Implementing Advanced Monitoring & Analytics on Dams and Generating Units
      • Vincent Roy

        Hydro-Québec Production

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
13:50 - 14:10
Pause med besøk hos utstillere
14:10 - 15:50
Parallellsesjoner
  • Sesjon 2A4: Fiskepassasjer og -adferd
    Sesjonsleder: Vegard Pettersen, Energi Norge
    • Kombinert arrangement for toveis ålepassasje og minstevassføring på Dvergfossen kraftverk
      • Bjarte Grytli Seim

        Hywer

      • Morten Kraabøl

        Multiconsult ASA

    • Finmasket varegrind holder ørret unna turbinene
      • Morten Kraabøl

        Multiconsult ASA

    • Påvirker driftsvannføring vandring av laksesmolt gjennom innsjøer?
      • Sissel H Mykletun

        BKK Produksjon AS

      • Knut Wiik Vollset

        Norce Research AS

    • Hvordan påvirker valget av vannføringsslipp temperaturen i Bjoreio?
      • Sigurd Sørås

        Multiconsult Norge AS

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2B4: HydMet-målinger
    Sesjonsleder: Lisa Haukaas, Hydro
    • Nye radarmetoder for snømålinger
      • Monica Vaksdal

        Think Outside

    • Værobservasjoner for et brukermiljø i endring. Brukertilgang og kvalitet i fokus
      • Vegar Kristiansen

        Meteorologisk Institutt

    • Miljøtilsyn - krav og retningslinjer for pålagte hydrologiske målinger
      • Anne Gunvor Berthling

        NVE

    • Hvordan bruke droner for måling av vann-ekvivalent i snø?
      • Eirik Malnes

        NORCE

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2C4: Landbasert vindkraft
    Sesjonsleder: Anita Meisler, Hydro
    • Vindkraft til lands - hva nå? NVEs oppfølging av Stortingsmelding nr. 28 om vindkraft på land
      • Marte Lundsbakken

        NVE

    • Ny rapport: Best practice for håndtering av sentrale miljøaspekter for landbaserte vindkraftanlegg i Norge
      • Einar Berg

        Norconsult

    • Mer verdi i hver turbin - levetidsanalyse, -optimalisering og -forlengelse for vindkraftverk
      • Keir Harman

        DNV GL

    • Drift av produksjonsanlegg i utbyggings- og produksjons-fase
      • Gro Holmebakken

        Norconsult AS

      • Kjell Arne Bekkevold

        Øyfjellet Wind AS

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
  • Sesjon 2D4: Digital tilstandsovervåkning
    Sesjonsleder: Martin Hviid Nielsen, Energi Norge
    • Fra papir til digitalt - vedlikehold på nettbrett og mobil ute i felten
      • Jarle Andersen

        Hydro Energi Telemark

    • Kraftverket i lomma - alle kraftverksdata på nettbrett og mobil
      • Truls Ditlefsen

        Skagerak Kraft AS

    • Fra flere kilder til flere abonnenter - datastrømmer og datasikkerhet i Tonstad Kraftverk
      • Håkon Francke

        Flow Design Bureau AS

      • Finn Harald Skille

        Sira-Kvina Kraftselskap

      • Fremføres av Morten Kjeldsen

        Flow Design Bureau AS

    • Implementering av tilstandsovervåking og prediktivt vedlikehold hos Sira-Kvina kraftselskap
      • Kaspar Vereide

        Sira-Kvina Kraftselskap

      • Erik Digerud

        Norconsult AS

    • Åpen diskusjon med foredragsholdere
15:50 - 16:00
Avsluttning for dagen
16:00 - 17:00
Digitalt Kraftkvinnetreff
19:00
Escape-room! Vi puster ut i sosialt lag etter en tett konferansedag.

Program torsdag 6. mai

07:45
Happening/konkurranse-morgen hos utstillerne!
08:30 - 09:35
Sesjon 3A1: Internasjonal
Sesjonsleder: Jan Helge Mårdalen, Hydro
  • Should I stay or should I go? Refleksjoner om kraftproduksjon og forretninger i krigsområder
    • Henrik Syse

      Research Professor
      Peace Research Institute Oslo (PRIO)

  • Flomhendelse i Chile i 2017
    • Lars Ødegård

      Principal Hydropower Planner
      Statkraft AS

  • Vannkraftprosjekt på Papua New Guinea - norsk kompetanse for andre gang
    • Bjarne Børresen

      Fagspesialist vannkraft maskin/team leader TEIP2
      Multiconsult Norge AS

09:35 - 09:55
Pause med besøk hos utstillere
09:55 - 13:00
Sesjon 3A2: HMS og Sikkerhet
Sesjonsleder: Jan Helge Mårdalen, Hydro
  • Felles sikkerhetskultur i Hydro Energi
    • Vidar Bergan

      Hydro Energi

  • HMS-løftet
    • Terje Busk

      HMS og Beredskapssjef
      Akershus Energi

  • Cyber-sikkerhet - avgjørende for fremtidig sikkerhet, drift og utvikling
    • Leif Ragnar Strand

      IS/IT Manager
      Hydro Energi AS

  • Perspektiver på IKT-sikkerhet i kraftnæringen
    • Eldri Naadland Holo

      NVE

11:00
Pause med besøk hos utstillere
11:20 - 13:00
Sesjon 3A3: Avslutningssesjon
Sesjonsleder: Jan Helge Mårdalen, Hydro
  • Gode data gir bedre manøvreringsreglement
    • Rolf Jenssen

      Prosjektleder
      Statkraft Energi AS

  • Hønefoss Kraftstasjon (II) - digitalisering av en 42-åring på Hønefoss!
    • Jonas Hertel

      Director Customer Success
      Cognite

    • Anita Skagnæs

      Leder Digitalisering
      Ringerikskraft AS

    • Anders Aasen

      Energioperatør
      Ringerikskraft

  • Nye Palmafoss kraftverk - meira kraft og meira laks!
    • Hilde Bruheim Johnsborg

      Landskapsarkitekt
      Muticonsult ASA

    • Yngve Tranøy

      Prosjekt- og utviklingssjef
      Voss Energi Produksjon AS

  • Kraftkvinnene - hvorfor trenger bransjen et faglig nettverk for kvinner?
    • Khanya Bouma

      Multiconsult ASA

  • Avslutningsforedraget du ikke vil gå glipp av!