– Det er forståelig at regjeringen tar grep for å skape mer forutsigbarhet for strømkundene. Vi håper det kan bidra til en litt roligere debatt om strømmarkedet fremover. Forslaget om "norgespris" er radikalt, men griper ikke direkte inn i det underliggende kraftmarkedet og heller ikke i prissignalene for eventuell ny kraftproduksjon, noe vi vurderer som positivt, sier Åslaug Haga, leder i Fornybar Norge.
Samtidig innebærer forslaget noen åpenbare utfordringer.
– "Norgespris" vil svekke motivasjonen for strømsparing i perioder med knapphet på strøm, noe som kan utfordre forsyningssikkerheten. Det blir mindre lønnsomt å investere i ENØK-tiltak og egenproduksjon, som solceller på hustak. Og det skaper problemer for fjernvarmen, som i dag er pålagt å prise tjenesten etter prisen på strøm, påpeker Haga.
Vil øke strømforbruket
Norge har ambisiøse mål for solenergi og energieffektivisering, som trolig vil trenge nye incentiver dersom "norgespris" innføres. Det samme gjelder bruken av fjernvarme, som avlaster strømnettet og frigjør elektrisk kraft til andre viktige formål. Fjernvarmebransjen opererer under svært krevende rammevilkår og flere selskaper går allerede med tap.
Fastpris vil etter all sannsynlighet øke forbruket av strøm, i en tid hvor det nesten ikke bygges ut ny kraftproduksjon i Norge. Kraftoverskuddet er ventet å krympe betydelig mot 2030.
– Innføring av fastpris kan ironisk nok føre til høyere strømpriser, som ikke minst vil ramme bedrifter og andre som ikke er omfattet av strømstøtte. Da blir det enda viktigere at myndighetene legger til rette for ny kraftproduksjon og mer kapasitet i strømnettet, sier Haga.
Kompenserende tiltak
Fortsatt er mye uklart om hvordan fastprisordningen skal gjennomføres, og hvilke konsekvenser den vil få for både forbrukere og leverandører i energisektoren.
– Vi jobber nå sammen med medlemmene våre for å gi innspill til regjeringen og Stortinget om innretningen på forslaget. I tillegg ser vi på behov for kompenserende tiltak for å begrense uheldige bivirkninger for samfunnet og energisystemet, avslutter Haga.
Regjeringens strømpakke inneholder også forslag om å redusere, og på sikt fjerne, momsen på nettleie. Reduksjon til 15 prosent moms vil gi en årlig besparelse på 600-700 kroner, unntatt i Nord-Norge hvor husholdningene allerede er fritatt. Fornybar Norge støtter tiltaket og mener det er på høy tid å fjerne flere avgifter, som i dag utgjør rundt én tredel av strømregningen.