Kraftnæringen tilpasser seg nytt trusselbilde
Nettselskapene har ansvaret for strømforsyningen på nasjonalt, regionalt og lokalt nivå, og mer enn 10.000 ansatte i nettselskaper og entreprenørbedrifter er på jobb hver dag for at strømforsyningen alltid skal fungere. Dette inkluderer et omfattende arbeid med å drifte og vedlikeholde strømnettet i normaldrift, og å ha høy beredskap ved ekstremvær, feil og ulykker. Hele 99,985 prosent av strømmen blir levert som den skal.
De senere årene har sikkerhetssituasjonen endret seg i landene rundt oss, og vi står overfor nye trusler. Det kan være fysiske angrep på energiforsyning, som vi har sett i Ukraina, sabotasje mot sjøkabler som vi har sett i Østersjøen, digitale angrep og spionasje. Dette er nye utfordringer som vil kreve at vi hever beredskapsevnen til et høyere nivå.
Bransjeorganisasjonene og selskapene har tett dialog med myndighetene om situasjonen. Kraftforsyningen er en del av totalberedskapen – og vi må derfor agere i henhold til det. Bransjen kartlegger på eget initiativ forbedringsområder og iverksetter tiltak. Samtidig er vi i dialog med myndighetene for å få et avklart og omforent bilde på forventningene til sikkerhet og beredskap i sektoren.
- Hvilke scenarier skal fornybarnæringen være forberedt på når det gjelder angrep på kraftverk, trafostasjoner, strømlinjer og IT-systemer?
- Hva slags ressurser og materiell skal vi til enhver tid ha i beredskap?
- Hvordan skal bransjen samarbeide med Forsvaret og sikkerhetsmyndighetene?
- Hvordan skal vi finansiere økt sikkerhet i strømnettet?
Dette er blant spørsmålene bransjen har tatt opp med myndighetene, også energiministeren, og som vi ønsker å få bidratt til felles avklaringer rundt.
Vi oppfatter samhandlingen med nasjonale myndigheter og energiministeren rundt disse spørsmålene som konstruktiv og god.